Podstawowe informacje nt. Koncertu/Spektaklu

Koncert odbędzie się w sali L'Oratoire du Louvre.

L’Oratoire du Louvre
Zbudowana w 1621 roku, jest częścią Pałacu Luwru. Za panowania króla Ludwika XIII stała się królewską kaplicą. To w tej świątyni odbyła się eksportacja po śmierci Richelieu, Ludwika XIII, Królowej Anny Austriackiej i Marie Thérèsy. Należy do historycznych zabytków Paryża. Od 1882 roku stała się niezależną kaplicą protestancką.

Kilka słów o koncercie
Zafascynowany Orientem, Karol Szymanowski (1882-1937), był pierwszym kompozytorem polskim , który przekroczył rodzime tradycje kulturowe. W dwóch cyklach pieśni, « Pieśni miłosne Hafiza» (Hafiz był wielkim poetą perskim, żył w XIX wieku) i « Pieśni Muezzina Szalonego » (do tekstów Jarosława Iwaszkiewicza, tlumacza poety Tagorego i librecisty « Krola Rogera »), przedstawia genialną syntezę oscylującą między ewidentną znajomością Orientu a poetycką swobodą, wyzwalającą własne obsesje i twórczą osobowość.

Mistycyzm, charakteryzujący poezję perską związana z sufizmem, określa laicka przynależność duchowa, niezwykle ważna w historii Islamu. Określa ją miłość do Boga i wewnetrzna kontemplacja.

W muzyce Laude, znajdujemy zadziwiające podobieństwo. Laickie stowarzyszenia chrześcijańskie swoją melodyką i prostotą bezpośrednio oddziałują na sfery duchowe, budzące miłość do Boga.

Koncert zaprezentuje, w dialogu między kulturami i epokami, wspólnotę duchową grupy artystów polskich, perskich i francuskich. *

Biografia Doulce Mémoire
Zespół został założony w 1990 roku przez Denis Raisin Dadre i stał się prawdziwym muzycznym laboratorium, łączącym różnokulturowość w muzyce Renesansu.

Doulce Mémoire charakteryzuje energia, miłość wspólnego muzykowania. Poszukujac nowych idei, zespół ucieka od sztampowości i jest otwarty na różne nowe formy spektakli.

Wystepują na najwiekszych Festiwalach Muzycznych w Innsbrucku, Saintes, Bath, Ambronay czy Bostonie. Liczne wydania płytowe Zespołu, otrzymały największe nagrody : Diapason D’Or roku, Choc du Monde de la Musique, ffff Téléramy itd.

L’Association BALAGAN Formation, Promotion et Production Lyrique et Théâtrale
Jest młodym Stowarzyszeniem, powstałym w 2010 roku, które ma na celu promocje i doskonalenie młodych artystów śpiewaków, tworzenie spektakli teatralnych i muzycznych oraz ich promowanie.

W 2010/2011 pod dyrekcją artystyczną Marii Sartovej, powstały dwa spektakle teatralno – muzyczne : « Lyra Orfeusza » i « Sceny z życia bohemy », zaprezentowane w Teatrze Muzycznym Marsoulan w Paryżu i w Audytorium w Creteil.

Maria Sartova – profesor, reżyser, realizator filmów dokumentalnych Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, kontynuowała studia wokalne w Mediolanie, Paryżu i w Aachen. Śpiewała główne partie w teatrach operowych i w salach koncertowych we Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Izraelu, w USA.
Spotkanie i współpraca z Bronisławem Horowiczem, wybitnym reżyserem operowym staje się początkiem zmian w jej życiu artystycznym. Od 1996 roku realizuje dla telewizji polskiej i francuskiej filmy dokumentalne często z udziałem wybitnych aktorów, takich jak : Leslie Caron, Alexandra Stewart, Andrzej Seweryn i in. ("W poszukiwaniu utraconego czasu", "Fryderyk Chopin i romantycy", "Romantyzm wygnańców", "Paryskie salony marzeń", "Wokół niebieskiej małpki".)
Od 2002 współpracuje jako reżyser z licznymi Teatrami Operowymi i Muzycznymi. Kilka z jej inscenizacji zostaje nagrodzonych:
- W 2002 roku, "Bal Maskowy" w Operze w Szczecinie uzyskuje, jako najlepszy spektakl roku, nominacje do Złotej Maski.
- W 2005 roku, "42nd Street" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach otrzymuje Złotą Maskę, za najlepszy spektakl roku.
- W 2009 II Ogólnopolski Festiwal w Gdyni przyznał nagrodę za najlepszą pracę zespołową i inscenizacje musicalowi " Ragtime" w reżyserii Marii Sartovej.
W 2010 roku Maria Sartova zostaje dyrektorem artystycznym stowarzyszenia "Balagan", mającego na celu promowanie i doskonalenie młodych artystów-śpiewaków. W ramach tej współpracy powstały dwa spektakle operowe, pokazane w Teatrze Muzycznym Marsoulan w Paryżu. Stowarzyszenie wraz z Fundacją Edukacji Medycznej, Promocji Zdrowia, Sztuki i Kultury "Ars Medica", w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, przygotowuje niecodzienny projekt pt. "Karol Szymanowski w dialogach wielokulturowych…".

Sylwester Kostecki – tenor
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Artysza.
Debiutował jako Cavaradossi ("Tosca" G.Puccini) na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Występ ten został wysoko oceniony przez krytykę i wyróżniony nagrodą przyznawaną przez media za najlepszy debiut sezonu.
Laureat konkursu wokalnego im. J.Kiepury, gdzie obok nagród regulaminowych zdobył nagrodę dla najlepszego tenora konkursu i nagrodę publiczności. Odtwórca tytułowej partii w polskiej prapremierze opery G.Verdiego Stiffelio. Współpracuje ze scenami operowymi całego kraju, występował również na wielu scenach i estradach Europy i USA.
Ma w dorobku bogaty repertuar operowy, operetkowy i oratoryjny zaśpiewał na scenie ponad 1200 spektakli i koncertów m.in.:
W. A. Mozart – Dyrektor teatru, Mąż zawiedziony, L.van Beethoven – Fidelio, C.M. von Weber – Der Freishütz, V.Bellini – Norma, G.Verdi – Nabucco, Traviata, Ernani, Don Carlos, Aida, Stiffelio, Un Ballo in Maschera, La Forza del destino, Otello, G.Puccini – Tosca, Madame Butterfly, P.Mascagni – Cavalleria Rusticana, A.Boito – Mefistofele, A.Ponchielli – La Gioconda, G.Bizet – Carmen, R.Wagner – Parsifal, Tannhäuser, M. Musorgski – Borys Godunow, St.Moniuszko – Straszny dwór, Halka. I.Kálmán – Księżniczka Czardasza, Hrabina Marica, F.Lehár – Kraina uśmiechu, Wesoła wdówka, Cygańska miłość, J.Strauss – Wiedeńska krew, Noc w Wenecji, J. Offenbach – Orfeusz w piekle, J.Gilbert – Cnotliwa Zuzanna, E.Künneke – Kuzynek z Honolulu, J.Bock – Skrzypek na dachu. W.A.Mozart Requiem, L.van Beethoven IX Symfonia, G.Verdi Requiem, G.Puccini Messa di Gloria.

Mariusz Rutkowski – pianista
Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI w., niejednokrotnie uczestnicząc w prawykonaniach utworów współczesnych (Górecki, Małecki, Jastrzębska, Banasik i inni). Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz dla polskich firm fonograficznych. Nagrał płytę K.Szymanowski PIEŚNI (z Anną Radziejewską), która została wyróżniona przez Arte i otrzymała PRIX SPECIALE ACADEMIE DE DISQUE LIRYQUE w Paryżu.
Laureat Nagrody Fryderyka 2007 w kategorii Album Roku – Muzyka Wokalna; 5.krotnie nominowany do niej w tej samej kategorii. Wiele koncertuje w kraju i za granicą, występuje w najważniejszych salach koncertowych. Współpracuje z czołowymi polskimi solistami, a także z wybitnymi reżyserami i aktorami w realizacjach spektakli teatralnych. W latach 2007 – 2009 zajmował stanowisko kierownika wokalnego w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Autor fot. –Krzysztof Citak

Comments are closed.